• EN
چهارشنبه 26 مهر 1396

اخبار و رويدادها

نشست تخصصی گزارش جامع شبکه ملی شتابنگاری ایران از زلزله خراسان رضوی برگزار شد

نشست تخصصی گزارش جامع شبکه ملی شتابنگاری ایران از زلزله خراسان رضوی برگزار شد
عصر امروز در نشست تخصصی گزارش جامع شبکه ملی شتابنگاری ایران از زلزله خراسان رضوی که با حضور متخصصین و علاقمندان برگزار شد، آخرین اطلاعات شتابنگاشتی ثبت شده از زلزله خراسان رضوی ارائه شد. 

در این نشست تخصصی که عصر امروز در محل دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به این موضوع که زلزله خراسان رضوی دارای ویژگی‌های خاصی است، بررسی و تحلیل زلزله اصلی و پس‌لرزه‌های پس از آن را با توجه به خسارات کم مهم دانست.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه افزود: مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی بیش از 40 سال مسئولیت شبکه شتابنگاری را بر عهده دارد. ما در این شبکه برای هر منطقه کشور یک شتاب مبنای طرح را در نظر می‌گیریم. داده‌های شتابنگاشتی اطلاعات پایه‌ای است که در تدوین استاندارد 2800 به کار می‌رود.
دکتر شکرچی‌زاده خاطرنشان ساخت که مرکز تحقیقات به دنبال نوسازی و توسعه شبکه شتابنگاری است و امیدواریم با تامین مالی بتوانیم به این مهم دست یابیم.
مهندس فرزانگان رئیس شبکه شتابنگاری کشور نیز در ادامه با معرفی سیستم‌های ثبت زلزله، به تشریح نقاط تمایز آنها پرداخت و گفت: ما در مطالعات زلزله با دو گونه سیستم‌های ثبت شامل لرزه‌نگاری و شتابنگاری مواجهیم. سیستم‌های لرزه‌نگاری بزرگا و سایر پارامترهای زلزله را ارائه می‌دهد و قدمت آن به بیش از 200 سال برمی‌گردد. این در حالی است که اولین رکورد شتابنگاشت در آمریکا و در سا 1933 به ثبت رسیده است که نشان می‌دهد شتابنگاری در قیاس با لرزه‌نگاری  علم جدیدی محسوب می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخچه شبکه شتابنگاری در کشور گفت: اولین ایستگاه شتابنگاری در ایران در آرامگاه بوعلی ‌سینا قرار داده شد و اولین رکورد نیز در ایستگاه استان فارس شهر جهرم ثبت شده است.
تا سال 57، 270 ایستگاه آنالوگ شتابنگاری در کشور مستقر بود که پس از انقلاب و به دلیل بروز جنگ تحمیلی به 170 ایستگاه کاهش یافت. 
وی با اشاره به زلزله رودبار به عنوان نقطع عطفی در حوزه زلزله گفت: پس از زلزله رودبار، مشکلات و کموبودهای شبکه شتابنگاری بیشتر از قبل مشخص شد و ما از نظر امکانات و تجهیزات با کمبودهای فراوانی مواجه بودیم و در صدد برآمدیم تا کاستی‌های موجود را برطرف نماییم. به همین منظور 1238 دستگاه شتابنگاری خریداری و در سطح کشور مستقر شد.
مهندس فرزانگان ادامه داد: در حال حاضر دستگاه‌های شتابنگاری مرکز در تمامی کشور وجود دارد و در طول عمر این شبکه داده‌های شتابنگاری بسیار مهم و باارزشی مانند زلزله‌های بم و طبس به ثبت رسیده است. 
وی با اشاره به آمار و ارقام شبکه شتابنگاری، تعداد کل ایستگاه‌های فعال این شبکه در کشور را 1064 ایستگاه عنوان کرد که از این تعداد 1008 ایستگاه از دستگاه SSA2 برخوردار هستند و در 56 ایستگاه دستگاه GURALP مستقر است. بیشترین ایستگاه‌ مربوط به استان فارس با 86 ایستگاه است و داده‌های شتابنگاشتی ثبت شده تاکنون 11475 رکورد را دربرمی‌گیرد. از این تعداد بیشترین شتابنگاشت‌ در استان آذربایجان شرقی با 1441 رکورد ثبت شده است.
مهندس فرزانگان در ادامه نشست تخصصی گزارش جامع شبکه ملی شتابنگاری ایران از زلزله خراسان رضوی با نمایش وضعیت لرزه‌خیزی لستان خراسان رضوی گفت: در زلزله روی داده در این استان 51 رکورد توسط ایستگاه مشهد 6 نظام مهندسی ثبت شده است که بسیار قابل توجه است و تا پیش از آن بالاترین رکورد مربوط به ایستگاه صالح‌آباد با 25 رکورد بود.
وی ادامه داد:شتابنگاشت‌های ثبت شده از زلزله اصلی توسط 119 ایستگاه شتابنگاری در منطقه کلانلرزه‌ای ثبت شده است و حداکثر شتاب ثبت شده در ایستگاه نظرآباد برابر با 122 سانتی‌متر بر مجذور ثانیه بوده است.
مهندس فرزانگان بار دیگر تاکید نمود که داده‌های شتابنگاری رکوردهایی بسیار شاخص و بااهمیتی است که می‌تواند در تهیه نقشه‌های خسارات زلزله و سیستم‌های هشدار و پاسخ سریع زلزله مورد استفاده قرار گیرد.
در ادامه این نشست دکتر شاهوار از اعضای شبکه شتابنگاری کشور نیز با ارائه تصاویر و نمودارهای مرتبط، اطلاعات تخصصی در خصوص زلزله خراسان رضوی را در اختیار شرکت‌کنندگان در نشست قرار داد.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت