• EN
چهارشنبه 26 مهر 1396

اخبار و رويدادها

تاکید بر توسعه روابط تحقیقاتی و آزمایشگاهی در نشست مشترک روسای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه استاندارد

تاکید بر توسعه روابط تحقیقاتی و آزمایشگاهی در نشست مشترک روسای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه استاندارد
در دیدار مشترک روسای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه استاندارد، محورهای توسعه همکاری‌های علمی، تحقیقاتی و بهره‌مندی از پتانسیل‌های آزمایشگاهی با هدف هم‌افزایی در روابط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت...

در این دیدار مشترک که با حضور دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دکتر سرشتی رئیس پژوهشگاه استاندارد برگزار شد، مدیر پژوهشکده سیستم‌های مدیریت کیفیت و بازرسی پژوهشگاه استاندارد، معاون تحقیقات و فناوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و رؤسای بخش‌های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، آکوستیک، انرژی و مهندسی سازه این مرکز حضور داشتند.
دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این دیدار با تاکید بر علاقمندی مرکز بر ایجاد و توسعه همکاری میان دو مجموعه گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه استاندارد در برخی حوزه‌ها همچون صدور گواهینامه و استاندارد و همینطور تدوین ضوابط، قوانین و استانداردها دارای مشابهت‌هایی هستند.
وی ادامه داد: در حوزه گواهینامه فنی که در زمره وظایف اصلی مرکز قرار دارد پیش از این تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده و به مبحث تفاهم‌نامه و استاندارد پرداخته شده است.
دکتر شکرچی‌زاده تدوین ضوابط و استانداردها و مقررات را از دیگر مشابت‌های کاری دو مجموعه برشمرد و افزود: تدوین قوانین و استانداردها در حوزه ساختمان و حمل و نقل می‌تواند در این بخش در دستور کار همکاری قرار گیرد.
دکتر صفارزاده معاون تحقیقات و فناوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در بخش دیگری از نشست امروز با اشاره به جایگاه و شاخصه‌های مرکز در حوزه تحقیقات گفت: بخش عمده‌ای از وظایف مرکز در حوزه تدوین ضوابط و استانداردهای ساختمان، معماری و حمل و نقل صورت می‌گیرد. از نظر مفهومی شاید این طور به نظر برسد که هر دو مجموعه مرکز و پژوهشگاه کار مشابهی را انجام می‌دهند ولی در عمل، سازمان استاندارد بر روی کلیت محصولات ساختمانی تمرکز دارد و مرکز تحقیقات بر روی جزئیات و سیستم‌ها متمرکز است.
دکتر دلفانی رئیس بخش تأسیسات مکانیکی و الکتریکی مرکز نیز در معرفی این بخش، صدور گواهینامه‌های فنی، انجام پروژه‌های تحقیقاتی کاربردی، برگزاری دوره‌های آموزشی را از جمله مهمترین وظایف بخش عنوان کرد و به تشریح تفاوت میان گواهینامه‌های فنی و استاندارد پرداخت.
وی گفت: گواهینامه فنی ناظر بر کالایی است که تولید می‌شود و بر اساس مدارک پشتیبان که همان استانداردها و مقررات هستند صادر می‌شود. ما در بخش تاسیسات مرکز در زمینه انواع لوله‌های پلیمری، پکیج‌های گرمایشی گازسوز، دریچه‌های هوا و... گواهینامه صادر می‌کنیم و در حال حاضر در حدود 120 کارخانه با ما قرارداد دارند. همچنین خدمات دیگری از جمله مشاوره‌های فنی یا آزمایشگاهی را بنابر درخواست‌ها انجام می‌دهیم.
دکتر دلفانی ادامه داد: ما فکر نمی‌کنیم که همه آزمایشگاه‌ها در این حوزه باید در اختیار ما باشد بلکه می‌توانیم با ایجاد تعامل بین سازمان‌های دست‌اندرکار دامنه پوشش بیشتری را داشته باشیم.
رئیس بخش تاسیسات مکانیکی و الکتریکی مرکز اظهار امیدواری کرد که با افزایش تعامل و همکاری میان دو مجموعه بتوان در جهت افزایش کیفیت ساخت و ساز گام‌های بیشتری برداشت و ماحصل آن ساختمان‌هایی با طول عمر و امنیت بیشتر باشد.
دکتر فرحبد مدیر بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی و مهندس رئیس قاسمی مدیر بخش خدمات مهندسی و آزمایشگاهی مرکز نیز در بخش دیگری از نشست امروز به معرفی وظایف مجموعه‌های تحت مدیریت خود پرداختند.
صدور نظریه‌های فنی، انجام تست‌های موردی، مدیرین بحث کالیبراسیون، ضرورت و اهمیت الزامی شدن گواهینامه فنی بهره‌مندی از امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی مستقر در دو مجموعه و.... از جمله محورهای مطرح در این بخش بود.
دکتر کاری رئیس بخش انرژی مرکز نیز با اشاره به تعاملات و همکاری‌های صورت گرفته میان مجموعه استاندارد و مرکز تحقیقات در حوزه تدوین استانداردها گفت: تعامل میان مجموعه استاندارد و مرکز تحقیقات در حوزه ارتقای کیفیت محصولات مختلف از سال‌های قبل وجود داشته است و در سال‌های اخیر 30 استاندارد را با همکاری سازمان استاندارد به صورت پیش‌نویس تدوین نموده‌ایم. این همکاری‌ها بویژه در حوزه مصالح ساختمانی بسیار پررنگ بوده است  و استانداردهای بسیاری تدوین شده است.
وی ادامه داد: برچسب انرژی پنجره یکی از نمونه کارهای مهم و مشترک بوده است که در راستای تعاملات مشترک به انجام رسیده است.
دکتر کاری، بحث شیشه‌های دوجداره جدید و شیشه‌های کوتد و مشکلات مربوط به ‌آنها، بحث درزبندی، نماهای جدید ساختمانی و... را از جمله محورهایی برشمرد که از مدت‌ها قبل در مرکز تخقیقات آغاز شده است و می‌تواند به عنوان محورهایی همکاری مدنظر قرار گیرد.
رئیسیان رئیس بخش آکوستیک مرکز نیز در ادامه این نشست، به معرفی شاخص‌ترین اقدامات بخش آکوستیک مرکز پرداخت و تدوین استانداردها و صدور گواهینامه فنی و تمرکز بر روی آکوستیک ساختمان و نوفه محیطی را از جمله آنها برشمرد.

دکتر سرشتی رئیس پژوهشگاه استاندارد نیز در ادامه این نشست خواستار انعقاد تفاهم‌نامه مشترک همکاری به منظور هم‌افزایی هر دو مجموعه شد.
وی در معرفی پژوهشگاه استاندارد گفت: این پژوهشگاه مشتمل بر 4 پژوهشکده  شیمی و پتروشیمی، صنابع غذایی و کشاورزی، سیستم‌های مدیریت کیفیت و بازرسی و برق،‌ساختمان و مکانیک است. مجموعا 15 گروه پژوهشی و 118 آزمایشگاه در این مجموعه فعال هستند و 500 عضو هیات علمی داریم.
رئیس پژوهشگاه استاندارد ادامه داد: از زمان تشکیل پژوهشگاه، وظایف خاص برای آن تعریف شده است و این مجموعه با تمام مباحث فرآیند کالا، کالا و خدمات سروکار دارد و بسیاری از استانداردهای تدوین شده در حوزه فرآیندها و خدمات تعریف شده است.
وی افزود: ما تمایل داریم تا بخشی از اختیارات و امکانات مادی و حاکمیتی ما در کنار تخصص و امکانات فنی مرکز قرار گیرد و منجر به یک هم‌افزایی شده و منافعش به کشور بازگردد.
دکتر سرشتی ادامه داد: مجموعه پژوهشگاه استاندارد از آزمایشگاه‌های تخصصی و مجهزی برخوردار است و آمادگی داریم تا هرگونه همکاری را بنابر تشخیص و خواست مرکز اجرایی نماییم. اگر زمینه‌های مشترک همکاری جدیدی نیز وجود دارد مایل هستیم که در آن بخش‌ها نیز ورود کرده و مایلیم تا جلسات و تفاهمات منجر به نتیجه قابل مشاهده شود.

 

پروانه حسینی امتیاز به خبر :
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت