• EN
پنجشنبه 30 شهریور 1396

اخبار و رويدادها

حضور محققین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در بخش‌های کارگاهی چهارمین همایش ملی فناوری نوین صنعت ساختمان

در بخش کارگاهی چهارمین همایش ملی فناوری نوین صنعت ساختمان ، محققین و کارشناسان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دیدگاه‌های خود را در محورهای  تخصصی تعریف شده ارائه نمودند.

به گزارش ستاد خبری چهارمین همایش ملی فناوری نوین صنعت ساختمان، کارگاه بتن و توسعه پایدار با هدف بحث و بررسی چالش‌های موجود در صنعت بتن و توسعه پایدار، توسط دکتر تدین ارائه شد.
دکتر تدین با اشاره به اهمیت کیفیت ماده سیمان در بتن، اظهار کرد: بتن به عنوان پرمصرف‌ترین ماده ساختمانی و نیاز به آن به منظور توسعه و احداث زیرساخت‌های عمرانی کشور، اهمیت ویژه‌ای دارد. سیمان مهمترین جزو این ماده ساختمانی است و هم اکنون، ایران به عنوان یکی از 10 کشور برتر تولیدکننده سیمان مطرح است و لذا بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور با این ماده ساختمانی در ارتباط است.
وی افزود: صنعت بتن و فرآورده‌های مرتبط با آن، گردش مالی زیادی را سالانه در کشور به خود اختصاص داده است. هم اکنون بیش از 90 واحد خط تولید سیمان در کشور فعال است و ظرفیت تولید سیمان به بیش از 80 میلیون تن در سال رسیده است.
دکتر تدین با اشاره به افزایش مصرف سیمان در کشور، تأکید کرد: سرانه سالانه مصرف سیمان در کشور نیز از 220 کیلوگرم در سال 1357 به بیش از 800 کیلوگرم در حاضر رسیده است. تعداد واحدهای تولید بتن آماده نیز در کشور به بیش از 1000 واحد رسیده است.
وی ادامه داد: مطالعات نشان داده است که تولید سیمان پرتلند، مقادیر زیادی از منابع طبیعی مانند سنگ آهک، سوخت‌های فسیلی با ارزش و … را از بین می‌برد.
دکتر تدین با بیان این مطلب که صنعت سیمان، یکی از پرمصرف‌ترین صنایع تولیدی است، تصریح کرد: به ازای هر تن سیمان پرتلند تولیدی، حدود یک تن گاز دی‌اکسیدکرین ایجاد می‌شود. همچنین، مصرف انرژی، بزرگترین نگرانی زیست محیطی در ارتباط با تولید بتن و سیمان است.
وی ادامه داد: 13 درصد مصرف انرژی در بخش صنعت، مربوط به این ماده ساختمانی مهم است. همه این آمار و ارقام، نشانگر اهمیت سیمان و بتن در همه ابعاد توسعه کشور است و آنچه مهم‌تر می‌نماید  برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار صنعت و استفاده صحیح از آن در زیرساخت‌های عمرانی کشور است.
سرفصل‌های این کارگاه، وضعیت تولید سیمان در کشور، راهکارهای توسعه پایدار در صنعت سیمان و نقش بتن در توسعه پایدار بود.
کارگاه سیستم‌های نوین نمای ساختمان نیز با هدف معرفی سیستم‌های نوین و تشریح نقاط قوت و ضعف در دومین بخش از کارگاه‌های چهارمین همایش ملی فناوری نوین صنعت ساختمان توسط دکتر بهروز محمد کاری مدیر بخش انرژی، آکوستیک و نور مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.
مباحثی از جمله سیستم‌های نما با پوشش‌های منعکس کننده با تابش، باید ها و نبایدهای نمای شیشه‌ای، رفتار نماها در برابر عوامل جوی، تشریح انتظارات حداقل و مصالح نوین و فناوری‌های پیشرفته (PCM،VIP، …) سرفصل‌های این کارگاه را شامل می‌شد.
دکتر کاری در این کارگاه ضمن معرفی مهم ترین فناوری‌های روز جهانی مورد استفاده در نما برای بهبود عملکرد حرارتی، به ارائه جزئیات اجرایی عایقکاری حرارتی در راهنمای دوم مبحث 19 مقررات ملی ساختمان پرداخت.
به گزارش ستاد خبری چهارمین همایش ملی فناوری‌های نوین صنعت ساختمان، در ادامه برگزاری‌های کارگاه‌های چهارمین همایش ملی فناوری‌های نوین صنعت ساختمان، کارگاه «شاخص سنجش پایداری در ساختمان» با هدف آشنا نمودن شرکت کنندگان با مفاهیم پایه مرتبط با سیستم‌های سنجش کیفیت ساختمان های پایدار و ایجاد زمینه ذهنی مناسب برای شناخت ابعاد مختلف آن ها برگزار شد.
این کارگاه که توسط دکتر راهب رئیس بخش معماری و طراحی محیط و سرپرست حوزه پژوهشی معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مهندس قاسم‌زاده عضو هیات علمی این مرکز ارائه شد، شامل موضوعاتی با سرفصل درآمدی بر مفهوم و ضرورت ارزیابی سیستم‌های ساختمان، چارچوب ارزیابی سیستم های ساختمانی، مفهوم و دامنه روش‌های نوین ساختمان، تعریف توسعه پایدار در ساختمان و شاخص‌های کلی تحقیق آن در سیستم ساختمانی و شرایط لازم و کافی پایداری در سیستم‌های نوین ساختمان و شاخص های سنجش، بود.
دکتر راهب درباره موضوع گارگاه، گفت: در این کارگاه، ابتدا شرکت‌کنندگان با تعاریف و شاخص‌ها و معیارهای عمومی ارزیابی سیستم‌های ساختمانی آشنا شده و سپس مفهوم و وجه تمایز سیستم‌های نوین ساختمان مورد بحث قرار می گیرد.
وی ادامه داد: مفاهیم کلیدی و اهداف عملکردی و اجرایی مرتبط با توسعه پایدار در ساختمان در جنبه‌های برنامه‌ریزی، طراحی، اجرا و بهره‌برداری، از جمله تأمین حداقل نیازهای حیاتی اسکان، شرایط بهداشت، ایمنی، کاهش خطرات، مدیریت صحیح منابع و آلاینده‌ها با لحاظ کردن شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و منطقه‌ای معرفی می‌شود.
دکتر راهب افزود: پس از آن، شاخص ارزیابی روش های ساختمانی که در توسعه پایدار موثرند مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت با مروری بر برخی تجربیات مطالعاتی، درآمدی بر بومی سازی معرفی می گردد.
دکتر ویسه رئیس بخش مصالح و فرآورده‌های ساختمانی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در بخش کارگاهی این همایش و در کارگاه عایق‌های حرارتی فوم الاستومتری انعطاف‌پذیر که با هدف آشنایی با عایق‌های حرارتی الاستومتری FEF برگزار شد به ارائه پرداخت.
وی در این کارگاه گفت: فوم آلاستومری قابل انعطاف (Flexible elastomeric foam) یا FEF قوم قابل انعطاف سلول بسته ای است که از لاستیک طبیعی یا مصنوعی، یا مخلوطی از آن دو ساخته می شود و حاوی سایر پلیمرها و مواد شیمایی است که ممکن است با افزودنی های آلی یا معدنی اصلاح شده باشد.
دکتر ویسه با بیان این مطلب که حوزه های در برگیرنده این مبحث، مهندسان مشاور، پیمانکاران، مدیران پروژه اجرایی و ستادی و سرمایه گزاران صنعت ساختمان، هستند، ادامه داد: این فرآورده ها با اشکال ورق، لوله، رول و نوار با روکش یا بدون روکش و یا چسب تولید می شوند.
وی درباره سرفصل های این کارگاه گفت: انواع عایق های آلاستومری (FEF) و تولید آن ها، ویژگی های و مشخصات فنی عایق FEF و کاربرد آن ها و استانداردها و آزمون های عایق های FEF از جمله مباحث مطرح شده در این کارگاه است.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :
انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت