• EN
پنجشنبه 30 شهریور 1396

اخبار و رويدادها

با حضور معاونین وزیر راه و شهرسازی:

چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان آغاز به کار کرد

چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان آغاز به کار کرد
چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان صبح امروز با حضور مسئولان ملی و استانی و جمعی از کارشناسان و صاحبنظران و دست اندرکاران صنعت ساختمان در سالن همایش‌های فرهنگی هنری صبا در استان خراسان رضوی آغاز به كار كرد.

چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان با حضور حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، محمد شكرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی، محمد مقدوری معاون عمرانی استاندار، حامد مانی‌فر مدیركل دفتر مقررات ملی و كنترل ساختمان، محمدرضا اخوان عبدالهیان مدیركل راه و شهرسازی خراسان رضوی و مدیران راه و شهرسازی استان‌های سراسر كشور و اعضای جامعه مهندسان در سالن فرهنگی-هنری صبای استان خراسان رضوی آغاز به كار کرده است.
در چهارمین همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان کارشناسانی از 10 کشور خارجی حضور دارند، کشورهای آلمان، ترکیه، چک، روسیه، اسپانیا، سوئد، کره جنوبی، فنلاند، ارمنستان و ‏مجارستان از جمله کشورهای حاضر در این دوره از همایش هستند.
در آیین افتتاح چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان، دکتر مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت استاندارد شدن فناوری‌های نوین ساختمانی با الگوهای بین‌المللی گفت: تولیدات همایش و مقالاتی که برای شرکت در این همایش به دست ما رسید مقالات قابل افتخاری بودند و لازم می‌دانم از مهندسان سراسر كشور به ویژه استان خراسان رضوی، سازمان نظام مهندسی ساختمان، مدیركل راه و شهرسازی استان و همه دست‌اندركارانی كه این همایش را مدیریت و اجرا كردند تشكر كنم.
وی از فرو ریختن ساختمان پلاسكو به عنوان نشانه‌ای یاد كرد كه نشان دهنده نیاز جامعه مهندسی برای منطبق شدن با الگوهای جهانی است و با تاکید بر این که این حادثه موید این بود كه بیشتر ساخت و سازها نیازمند بازنگری هستند، ۶ راهكار برای منطبق شدن جامعه مهندسی ایران با استانداردهای بین‌المللی ارایه کرد.
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی استفاده از تكنولوژی BIM را به عنوان نمونه شناخته شده جهانی عنوان كرد و گفت: در این تكنولوژی هدف این است كه طراحی استانداردی انجام دهیم و براساس طرح ساختمان‌ها را خلق كنیم و بتوانیم داده‌های مختلف را بر روی ساختمان‌ها پیاده كنیم و با آنالیز داده‌ها مرحله ساخت را سرعت ببخشیم تا زمانی كه سیستم سازه‌ای و تاسیسات می‌خواهد به آن طرح در حال اجرا اضافه شود مشكلات احتمالی قابل پیش‌بینی باشد.
وی استفاده از تكنولوژی BIM را كاهش‌ هزینه‌ها و اقتصادی شدن ساخت و ساز عنوان كرد و گفت: BIM كمك می‌كند تا مدیریت بهتری داشته باشیم.
دکتر مظاهریان با اشاره به اینكه در حال حاضر بسیاری از شركت‌های ساختمانی و مهندسی با سیستم‌های BIM آشنا هستند گفت: ایران بین ۸ تا ۱۰ سال در زمینه دانش مهندسی عقب‌تر از دنیاست كه باید تلاش كنیم ایران را به مرحله جهانی برسانیم و با این حال مهندسان ایرانی بتوانند خدمات خود را به سایر نقاط دنیا ارائه دهد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ۶ راهكارمنطبق شدن جامعه مهندسی ایران با استانداردهای بین‌المللی را تشریح كرد و گفت:  گزارش واقعی، تهیه سند ملی، راه‌اندازی بانك  BIM برای راستی‌‌ آزمایی، شناسنامه ملی BIM ساختمان، سیستم جامع BIM و در نهایت قانونی كه همه را ملزم كند تا به مدل اطلاعاتی ساختمانی را مجهز شوند را راهكارهای رسیدن ایران به استانداردهای بین‌المللی در امر ساخت و ساز و استفاده از تكنولوژی‌های نوین صنعت ساختمان دانست.
دکتر شکرچی زاده معاون وزیر و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در افتتاحیه این همایش با ارائه سخنرانی تخصصی با موضوع «فناوری های نوین، لزوم توجه به حقوق شهروندی»، به بیان تاریخچه ای از اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه فناوری های نوین ساختمانی پرداخت و اقدامات اجرایی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را در حوزه فناوری های نوین ساختمانی را برشمرد.
وی با اشاره به منشور حقوق شهروندی که اخیرا توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است یادآور شد که این منشور در مواد ۲ ، ۷۳ و ۷۴، موضوع مسکن متناسب را مورد توجه قرار داده است و ضرورت دارد تا با بهره‌گیری از دانش روز، شرایط محیطی و زیستی سالمی را برای شهروندان فراهم کنیم که این خود در زمره مسوولیت‌های حاکمیتی به شمار می‌رود.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین بر مقوله حقوق شهروندی و عنصر انسان به عنوان یکی از مهمترین مباحث در مجموعه تحقیقات صورت گرفته از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید نمود و خاطرنشان ساخت که ظرفیت زیستی در توسعه فناوری باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یکی از مقوله‌های مهم شهرهای کنونی را مبحث بلند مرتبه‌سازی در کلانشهرها عنوان کرد و با اشاره به اینکه ساختمان پلاسکو اولین ساختمان بلندمرتبه ایران به یکباره فروریخت گفت: ساختمان پلاسکو مظهر توجه به فناوری در چهار تا پنج دهه گذشته است و موید این مطلب بود که در زمینه ساخت و سازهای بلند مرتبه درکلان شهرها هوشمندانه برخورد نکرده‌ایم و همین مسئله امروزه ما را با چالش‌های جدی روبرو کرده است.
وی گفت: اشکالات فنی و نبود سیستم اطفا و اعلام حریق مواردی بود که در ساختمان پلاسکو وجود نداشت و باعث شد که اولین نماد بلند مرتبه در تهران فرو بریزد.
دکتر شکرچی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود و در تشریح اقدامات این مرکز در حوزه توسعه فناوری‌های نوین ساختمانی، برگزاری دوره‌های آموزشی در راستای صنعتی سازی، احداث نمایشگاه فناوری صنعت ساختمان در مرکز تحقیقات و نظارت عالی بر صنعتی‌سازی کشور را از اقدامات شاخص عنوان کرد و افزود: این اقدامات می‌تواند به عنوان مرجع فعالیت‌های ساختمانی در کشور قلمداد شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر سامانه ای درحال تدوین است که شرکت‌هایی که در زمینه ساختمان نوآوری دارند را مدیریت می‌کند، گفت: به روز کردن کتاب صنعت ساختمان که آخرین ویرایش آن در سال ۸۸ انجام شد نیز در مرکز تحقیقات در دستور کار قرار دارد و می‌تواند مرجع قانونی انجام کارهای ساختمانی باشد.
رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی ادمه داد: فناوری‌های نوین فراوانی درحوزه‌های ساختمانی، سازه‌ای، مصالح، ابزار و ماشین آلات بررسی می‌شود که می‌تواند مورد استفاده کارشناسان و متخصصات قرار بگیرد.
دکتر شکرچی‌زاده با اشاره به اینکه ویرایش جدید مبحث ۱۱ مقررات ملی ساختمان درحال تدوین است گفت: مبحث ۱۱ به طور خاص به صنعتی‌سازی اختصاص دارد. همچنین در  سال ۱۳۹۵ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مجددا به مقوله فناوری‌های نو پرداخته است و این مسوولیت نیز بر عهده مرکز تحقیقات قرار داده شده تا شناسایی و ارزیابی مستمری از فناوری‌های نو انجام دهد.
علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در چهارمین همایش فن‌آوری‌های نوین صنعت ساختمان، با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام توسط سازمان آیسسکو گفت: این همایش در راستای تجلی مفهوم عینی پایتخت فرهنگی برای جهان اسلام است.
وی با بیان آنکه بخش مسکن و ساختمان با سهم ۴۲ درصدی، بزرگترین مصرف کننده و  هدر دهنده انرژی در کشور است تاکید کرد: با اجرای راهکارهای کم هزینه و اعمال استاندارهای تدوین شده می‌توان تا ۳۰ درصد مصرف انرژی در این بخش را کاهش داد.
وی تصریح کرد: عدم رعایت استاندارهای ایمنی و بهداشت در ساختمان‌ها، تهدیدی جدی برای شهرها  است.
رشیدیان گفت: بحث‌های ایمنی، اطفا و اعلام حریق به ویژه در ساختمان‌های بلندمرتبه به تهدیدی جدی و ملموس بدل شده و تجارب ساختمان‌های حادثه دیده در تهران و مشهد، گواهی بر ضرورت اجرای شاخص های ایمنی و استفاده از تکنولوژی های نوین در این گروه از ساختمان‌ها است.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همه این شرایط، پس‌آمدهای عدم توجه به توسعه پایدار در حوزه صنعت ساختمان است. امری ضروری، که خود را در کاهش قابلیت زندگی در کلانشهر، ناکارآمدی اقتصادی و بحران منابع زیستی، نشان داده و باعث بروز انواع مشکلات و بحران‌ها در توسعه مسکن می شود.
خاطرنشان می شود صبح امروز  نمایشگاه چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان نیز با حضور دکتر مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی و استاندار خراسان رضوی افتتاح شد. در این نمایشگاه آخرین فناوریهای نوین صنعت ساختمان در 30 غرفه ملی و بین المللی در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.
همچنین در چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان، 37 کارگاه آموزشی منطبق با رویکرد توسعه پایدار در حوزه زیست محیطی و کاهش آلودگی هوا برگزار خواهد شد و همزمان با برگزاری آن در استان های فارس، آذربایجان ‏شرقی، خراسان جنوبی، اصفهان و هرمزگان شاهد برگزاری تمامی کارگاه های آموزشی این همایش به صورت مجازی هستیم.‏
در بخش کارگاه های آموزشی چهارمین همایش فناوری‌های نوین صنعت ساختمان، اعضای هیات علمی و کارشناسان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به ارائه دیدگاه های تخصصی و نتایج آخرین اقدامات و فعالیت های علمی و تحقیقاتی مرکز در حوزه محورهای همایش خواهند پرداخت.
سیستم های نوین نمای ساختمان ها، با تاکبد بر بهینه سازی مصرف انرژی، شاخص های سنجش پایداری فناوری های نوین در صنعت ساختمان، عایق های حرارتی فوم الاستومتری انعطاف پذیر و چالش های صنعت بتن در توسعه پایدار زیرساخت ها عناوین این کارگاه های آموزشی است که امروز و فردا از سوی کارشناسان مرکز ارائه خواهد شد.


پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت