• EN
چهارشنبه 26 مهر 1396

اخبار و رويدادها

با حضور پژوهشگران و کارشناسان صنعت

اجرای پروژه تدوین و بازنگری استانداردهای عایق‌های حرارتی در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفت

اجرای پروژه تدوین و بازنگری استانداردهای عایق‌های حرارتی در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفت
در جلسه مشترک مسئولین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و تولیدکنندگان و واردکنندگان فرآورده‌های عایقکاری حرارتی، پیشنهاد پروژه تدوین و بازنگری استانداردهای عایق‌های حرارتی (شامل تدوین 18 استاندارد جدید و بازنگری 51 استان...

در این جلسه که 15 آذرماه سال جاری به ریاست دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد، دکتر ویسه رئیس بخش مصالح و فرآورده‌های ساختمانی مرکز و کارشناسان این بخش، برخی از مدیران تحقیقاتی و اجرایی مرکز و نمایندگان شرکت‌های عایق حرارتی حضور داشتند.
نمایندگان شرکت‌های گیلان میکا، گسترش پرلیت آذربایجان، صنایع عایق سپاهان، فوم تهران، جذب ستاره، لیکا، گیتی‌پسند، سانا عایق، پشم شیشه ایران، سازه پایدار الهیه، تارابگین ذوب آهن اصفهان، نماسازان امروز، آریانا پارس و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور در این جلسه با طرح دیدگاه‌های خود به بحث و تبادل نظر پیرامون محورهای جلسه پرداختند.
 دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز در این جلسه با تاکید بر لزوم تدوین استانداردهای مصالح ساختمانی به شکل تخصصی توسط متخصصان مرکز تحقیقات، اساتید دانشگاه و تولیدکنندگان، به تشریح سیاست‌ها و رویکردهای مرکز در حوزه تدوین استانداردهای مصالح ساختمانی، عایقکاری حرارتی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی پرداخت.
دکتر ویسه رئیس بخش مصالح ساختمانی این مرکز نیز در ادامه این جلسه، با اشاره به لزوم همکاری و مشارکت شرکت‌های فعال در حوزه عایق‌های حرارتی، در مورد تدوین استانداردهای جدید و بازنگری استانداردهای موجود عایق‌های حرارتی توضیحاتی ارائه نمود و پیشنهاد تشکیل کمیته دائمی تدوین استانداردهای این فرآورده‌ها را طرح کرد.
وی با اشاره به سابقه تدوین استانداردها در مرکز تحقیقات در حوزه مصالح ساختمانی گفت: در پروژه‌هایی که قبلا در مركز تحقيقات با حمایت مالی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت انجام شد، حدود 150 استاندارد عایق‌ حرارتی به تصویب سازمان ملی استاندارد ایران رسید و شماره ملی اخذ شد. برای تکمیل و تجدیدنظر استانداردهای موجود لازم است تعدادی استاندارد جدید تدوین و تعدادی از استانداردهای ملی بازنگری شوند. در صورتی که 5 سال از آخرین ویرایش استاندارد گذشته باشد یا مرجع تغییراتی داشته باشد، بنابر مقررات سازمان استاندارد لازم است نسبت به بازنگری استانداردهای ملی اقدام شود.
در مورد استانداردهای پیشنهادی برای تجدید نظر چنانچه سریعا اقدام نشود این استانداردها توسط گروه‌های مختلف دیگری بازنگری خواهد شد و زحمات چندین ساله و حق کمیته تدوین قبلی شامل نمایندگان مرکز، استادان دانشگاه و شرکت‌های عایق حرارتی از بین خواهد رفت.  
وی افزود: از آن جا که دانش فنی عایق‌های حرارتی برای تهیه پیش‌نویس استانداردها در این مرکز موجود است که بسیاری از متقاضیان بازنگری و تدوین استاندارد جدید فاقد آن هستند لازم است در ادامه کار، تدوین استانداردهای جدید باز به مرکز محول شود. علاوه بر این تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش عایق‌های حرارتی در این مرکز وجود دارد و سال‌هاست که آزمایشگاه عایق‌های حرارتی مرکز تنها مرجع تعیین کیفیت و انجام پژوهش‌های مرتبط در مورد انواع عایق‌های حرارتی بوده است. بنابر پیشنهاد این مرکز در کمیته برنامه‌ریزی استاندارد مصالح ساختمانی، تشکیل کمیته دائمی عایق‌های حرارتی ساختمان، تأسیسات ساختمانی و تجهیزات صنعتی به این مرکز واگذار شد.
در بخش دیگری از این نشست، نمایندگان کلیه شرکت‌های عایق حرارتی حمایت کامل خود را از پروژه یاد شده و مشارکت در آن اعلام نمودند. علاوه بر این پیشنهادات و دیدگاه‌های مطرح شده از سوی نمایندگان شرکت‌های حاضر در این جلسه به شرح زیر بود: آسیب‌شناسی تغییر روند تدوین استانداردها در اداره استاندارد و اعلام به اداره مذکور با توجه به اختیارات مرکز، اولویت‌بندی در تدوین استانداردها با توجه به تولیدات داخلی در کشور، ارائه راهکار برای نظارت بر کمیته‌های فنی برای جلوگیری از موازی‌کاری، پیشنهاد تشکیل آکادمی تخصصی مصالح ساختمانی برای تدوین کلیه استانداردها و مقررات مربوط برای یکسان سازی و کار اصولی، تضمین عملیاتی شدن پروژه با توجه به تغییرات در سیستم‌های دولتی و مدیریتی و شفاف شدن نقش مرکز در استاندارد مصالح مانند سیمان مصرفی در بلوک پرلیتی، آزمایشگاه عایق‌های حرارتی مرکز جزء آزمایشگاه‌های همکار اداره استاندارد شود با توجه به تخصص موجود در مرکز، حمایت مالی سازمان بهینه‌سازی در صورت وجود استانداردهای مصالح ساختمانی در مورد برچسب انرژی، در نظر گرفتن انعطاف‌پذیری و بومی‌سازی در تدوین استانداردهای جدید و تدوین استانداردها بر اساس شرایط تولیدات داخلی.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت