• EN
جمعه 03 آذر 1396

اخبار و رويدادها

گزیده‌ای از سخنان رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در برنامه صبح با خبر با موضوع علل فرونشست‌های زمین در کشور و راهکارهای پیش رو

- پدیده فرونشست یک نگرانی عمومی است و اگر تغییرات اساسی در الگوی مصرفمان بویژه در حوزه کشاورزی و کشت ایجاد نکنیم تشدید خواهد شد و صدمات جدی در بخش‌های مختلف به دنبال خواهد داشت.

- در تهران و برخی کلانشهرها علاوه بر فرونشست با موضوع مهم دیگری با نام فروریزش نیز مواجه هستیم که دو موضوع متمایز از هم بوده و نیازمند توجه جدی و ارائه راهکارها به منظور مقابله با آنها هستیم.
- فرونشست از لحاظ زمین‌شناسی عمدتا در زمین‌های ریزدانه با نفوذپذیری کم اتفاق می‌افتد. در تهران به صورت ناحیه‌ای با پدیده فرونشست روبرو هستیم که به صورت مستمر از سوی شهرداری و سازمان‌های مربوطه رصد می‌شود. در حوزه فروریزش از آنجا که بخش عمده‌ای از جنس خاک در تهران،‌ به صورت سنگدانه و درشت‌دانه با چسبندگی کم است، خطرپذیری افزایش می‌یابد بویژه در زمانی که حفاری‌های زیرسطحی در حال انجام است به دلیل عدم وجود چسبندگی کافی فروریزش افزایش می‌یابد. بنابراین بایستی ملاحظات لازم در اینگونه موارد در نظر گرفته شود. در مناطقی از شهر تهران به دلیل وجود قنات‌های قدیمی یا وجود آب‌انبارها و حمام‌های قدیمی در محلات قدیمی تهران، استعداد فروریزش وجود دارد که نیازمند توجه جدی است.
- پدیده فرونشست بسیار حائز اهمیت است و برخلاف رویدادهایی مثل سیل و زلزله، خسارات ناشی از آن آرام آرام اتفاق می‌افتد و می‌تواند صدماتی را به زیرساخت‌ها مثل  لوله‌های گاز و آب و یا ساختمان‌ها و بناهای مهم فرهنگی وارد کند.
- بیشترین مصرف آب در ایران مربوط به حوزه کشاورزی است و آماری بین 75 تا 90‌ درصد را شاهد هستیم. بنابراین نیاز است تا برای مقابله با پدیده فرونشست،‌ الگوهایمان در حوزه مصرف آب را تغییر دهیم. برخورد با برداشت بی‌رویه آب در دشت‌هایی که با پدیده فرونشست مواجه هستند، محدود نمودن و یا متوقف کردن کشت محصولات کشاورزی که مصرف بالای آب دارند و تعطیلی برخی چاه‌ها و یا تجهیز آنها به سیست‌م‌های هوشمند از جمله مواردی است که می‌توان در این زمینه مورد توجه جدی دست‌اندرکاران قرار گیرد.
- از 600 دشت در کشور 230 دشت دچار پدیده فرونشست شده است که دلیل عمده آن برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است. بیشترین فرونشست‌ها را در دشت نیشابور با حدود 12 سانتی‌متر در سال و دشت‌های رفسنجان، ورامین و جنوب تهران با بیش از 30 سانتی‌متر در سال شاهد هستیم که در جهان رکورد محسوب می‌شود و جزو بالاترین‌ها به شمار می‌رود.
- در حال حاضر مجموعه‌ای از اسناد لازم‌الاجرا در کشور را داریم از جمله مقررات ملی ساختمان که مبحث 7 آن به عملیات خاکی و گودبرداری اختصاص دارد و می‌تواند به فعالیت‌های زیرسطحی و ضمائم آن نیز تعمیم داده شود. موضوعی که عمدتا از آن غفلت می‌شود این است که بر اساس ماده 34 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، حوزه شمول مقررات ملی ساختمان برای حوزه‌های فعالیت‌های شهرداری و تاسیسات عمومی و زیربنایی هم لازم‌الاجرا است.
-  در حال حاضر اسناد اولیه معتبر همچون مبحث 7 مقررات ملی ساختمان در کشور موجود است که نتیجه سال‌ها کار کارشناسی از سوی محققین و متخصصین است که می‌تواند مرجعی برای انجام اقدامات پیشگیرانه بوده و در تدوین دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه در کشور به عنوان مرجع و چهارچوب در نظر گرفته شود.
- مرکز تحقیقات راه، مسکن و  شهرسازی همچنین آیین‌نامه گودبرداری را که پیش از این در این مجموعه تدوین شده بود را مورد بازنگری قرار داده است که سندی کارشناسی و مهم دراین حوزه است.
- در حال حاضر حرکتی شتابان در جهت ایجاد خطوط مترو در تهران را شاهد هستیم که در عین حال که اقدامی خوب و مغتنم به شمار می‌رود، اما این نگرانی را نیز برای ما به عنوان یک مرکز مسئول ایجاد می‌نماید که در زمان انجام این اقدامات، دستورالعمل‌های موجود مثل مقررات ملی تا چه میزان اجرا شده و مورد توجه و دقت قرار می‌گیرد. در حال حاضر روش‌های شناسایی و انجام تمهیدات لازم بر اساس استعدادهای فروریزش در نقاط مختلف شهر وجود دارد ولی باید مقوله شتابزدگی را کنترل نماییم.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت