• EN
چهارشنبه 26 مهر 1396

اخبار و رويدادها

دیدار صمیمی رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بنیانگذار شتابنگاری در ایران

دیدار صمیمی رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بنیانگذار شتابنگاری در ایران
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با همراهی تنی چند از مدیران مرکز، روز گذشته با حضور در منزل مهندس معین‌فر بنیانگذار شتابنگاری در ایران، ضمن عیادت از ایشان با وی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن اطلاع از روند درمانی مهندس معین‌فر، بهبودی کامل وی را از درگاه خداوند متعال مسئلت کرد.
دکتر شکرچی‌زاده همچنین از سال‌ها تلاش و کوشش مهندس معین‌فر و همت ایشان در تاسیس شبکه شتابنگاری کشور قدردانی نمود.
وی با اشاره به اقدامات مرکز در حوزه شبکه شتابنگاری، برگزاری موفق سمینار علمی «آخرین یافته‌های شبکه شتابنگاری ایران و دستاوردهای جدید تحلیل خطر زمین‌لرزه» را یک اقدام مهم در این زمینه دانست و بر حمایت از شبکه شتابنگاری کشور تاکید نمود.
ساخت دستگاه قطع‌كن اتوماتيك گاز با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان نیز از دیگر محورهای مورد اشاره از سوی رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بود که در این دیدار طرح گردید.  
خاطرنشان می‌شود، مهندس فرزانگان رئیس شبکه شتابنگاری ایران،‌ دکتر بیت‌اللهی مدیر بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری و علوی مدیرکل دفتر ریاست و روابط‌عمومی مرکز نیز در این دیدار حضور داشتند.
مهندس علی‌اکبر معین‌فر نخستین‌وزیر نفت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.وی مدرک مهندسی راه و ساختمان خود را در سال 1330 از دانشکده فنی دانشگاه تهران و مهندسی زلزله خود را از دانشگاه واسدا (Waseda University) توکیو در ژاپن در سال ۱۹۶۰ میلادی دریافت کرد.
ایجاد شبکه شتابنگاری کشور از خدمات بنیادی این پیشکسوت مهندسی عمران کشور در زمان خدمت در دفتر فنی سازمان برنامه و بودجه بود. تدوین آئین‌نامه زلزله ایران در دهه ۴۰ در دفتر فنی سازمان برنامه و بودجه توسط ایشان و به راهنمایی شادروان دکتر بهنیا آغاز شد.
مهندس معین‌فر در سازمان برنامه و بودجه شروع کننده بسیاری از آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های فنی بوده و علاوه بر استاندارد ۵۱۹ که شاید قدیمی‌ترین دستورالعمل فنی در صنعت ساختمان ایران باشد، «آئین‌نامه بتن ایران» در زمان تصدی ایشان در سازمان شروع شد و ابتدا با عناوین دستورالعمل‌های ۱-۱۸ تا ۵-۱۸ منتشر گردید. تدوین مجموعه مقررات ملی در وزارت مسکن و شهرسازی یکی دیگر از خدمات ماندگار مهندس معین‌فر به شمار می‌رود.
خدمات مهندس معین‌فر در زمینه مطالعات مربوط به زلزله‌های ایران مورد توجه محافل فنی در سطح جهان قرار گرفت که برای ایشان افتخاراتی علمی نیز به همراه آورد. وی به مدت هشت سال عضو هیئت مدیره‌های «موسسه بین‌المللی زلزله» و «مؤسسه اروپائی مهندسی زلزله» در دهه ۷۰ میلادی بوده و هم اکنون عضو مادام‌العمر جامعه مهندسی زلزله هندوستان از دهه ۶۰ میلادی به بعد می‌باشد. او در سال ۲۰۰۲ به دریافت لوح تقدیر از طرف مسئولین اروپایی مهندسی زلزله نائل شد که در کنفرانس بین‌المللی زلزله در مهندسی به ایشان اعطا گردید.

پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت