• EN
چهارشنبه 26 مهر 1396

اخبار و رويدادها

امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی و شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ

امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی و شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ
مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی و شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ عصر امروز تفاهم‌نامه مشترک همکاری را به منظور ارائه تجهیزات و متعلقات مربوط به تجهیزات آزمایشگاهی قیرهای عملکردی (PG) امضا نمودند.

این تفاهم‌نامه مشترک همکاری که از سوی دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی و مهندس اکبری مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ به امضا رسید، در 8 ماده تنظیم شده است و بر اساس مفاد آن شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ متعهد است تا فرآیند نصب، راه‌اندازی و آموزش استفاده از دستگاه‌های فوق‌الذکر را به نمایندگان معرفی شده مرکز انجام دهد.
بر همین اساس محل تحويل دستگاه‌های مورد نظر نیز در محل آزمایشگاه پیشرفته قیرهای عملکردی واقع در آزمایشگاه قیر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌باشد.
بر اساس این تفاهم‌نامه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی متعهد است تا کلیه همکاری‌های قانونی و لازم در جهت پیشبرد و اعتلای صنعت قیر و آسفالت کشور در حوزه کنترل کیفیت را با شرکت در صورت لزوم به انجام رساند و امکان اجرای طرح‌های مطالعاتی مشترک بین طرفین را فراهم نماید.
همچنین شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ، کلیه آموزش‌های لازم برای نگهداری و بهره‌برداری از تجهیزات آن در محل معرفی شده توسط مرکز را مطابق این تفاهم‌نامه و به صورت رایگان انجام خواهد داد.
دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در جلسه امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری با بیان این مطلب که با امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری زمینه یک حرکت همه جانبه در حوزه قیر و آسفالت کشور فراهم شده است، آن را گامی عملکردی و بزرگ در جهت توسعه تکنولوژی دانست.
وی افزود: از آنجا که عمر سازه‌ها و مصالح تا حد زیادی تحت تاثیر محیط است، اگر نگاه عملکردی  در حوزه طراحی و ارزیابی مصالح در کشور حاکم شود، عمر مفید بیشتری برای سرمایه‌گذاری‌هایمان فراهم خواهد شد.
دکتر شکرچی‌زاده با مهم برشمردن موضوع قیر و آسفالت و ذکر این نکته که 50 تا 60 درصد بودجه استان‌ها و ادارات کل در حوزه قیر و آسفالت صرف می‌شود گفت: هر حرکت و اقدامی در جهت بهبود کیفیت ان می‌تواند در بالا بردن راندمان کاری وزارت راه وشهرسازی در این زمینه موثر واقع شود.
وی با اشاره به جایگاه ویژه مرکز در زمینه تحقیقات قیر و آسفالت کشور و نقش محوری آن در این حوزه، استقرار آزمایشگاه pg در این مرکز را یک اقدام ضروری و بسیار مهم دانست و گفت: با وجود محدودیت منابع، با همکاری مناسب شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ، شرایط ایجاد آزمایشگاه pg در مرکز فراهم شد و امیدوار هستیم که فصل جدیدی برای همکاری‌های آتی گشوده شود.
رئیس مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی خاطرنشان ساخت که افزایش عمر مفید روکش‌ها و رویه‌های آسفالتی یکی از مطالبات مهم مردم درکشور است و ضرورت دارد تا در جهت افزایش کیفیت آن حرکت کرد.وی افزود: مسلما استقرار آزمایشگاه pg‌ در رسیدن ما به این هدف و دستیابی به عمر قابل قبول رویه‌های آسفالتی تاثیرگذار خواهد بود.
وی در پایان تدوین دستورالعمل‌های pg و وارد نمودن این مقوله در سرفصل‌های آموزشی را دو نیاز مهم و ضروری برشمرد.
مهندس اکبری مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ نیز در این جلسه، امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری را نقطه عطفی در تعامل میان دو مجموعه عنوان کرد و گفت: با مجموعه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارتباط خوبی برقرار شده است و امیدوار هستیم که بتوانیم این ارتباط را گسترده‌تر از قبل و در حوزه‌های دیگر دنبال نماییم.
یادآور می‌شود با توجه به اجباری شدن عرضه قیر با درجه‌بندی عملکردی (pg) و تجهیز 10 واحد پالایشگاهی و تولیدکننده قیر به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاه pg که توسط بخش خصوصی انجام شد و همچنین ضرورت انجام کنترل‌های کیفی قیرهای تحویلی به وزارت راه از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، این تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان دو مجموعه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و شرکت مهندسین مشاور زمین کاوان ناژ منعقد شده است.
تجهیزات آزمایشگاهی pg عمدتا از خارج از کشور وارد می‌شود و هزینه‌های سنگینی را برای این کار لازم دارد. با راه‌اندازی آزمایشگاه pg، مرکز جزو مجموعه‌های مجهز به آخرین تجهیزات پیشرفته تست قیر خواهد شد. از این تجهیزات برای منظورهای مختلف استفاده خواهد شد. کنترل قیر تحویلی توسط واحدهای قیرساز در مبدا یعنی در واحد تولیدی، کنترل موردی قیرهای تحویل شده توسط قیرسازان به کارخانجات آسفالت، اصلاح و به روزرسانی کدهای نشریات تخصصی و دستورالعمل‌ها در حوزه‌های مختلف قیر از جمله این موارد می‌باشد. همچنین انجام تست‌های موردی و ارائه مشاوره‌های فنی به صنعت نیز با راهاندازی این آزمایشگاه میسر خواهد شد.
تجهیزات آزمایشگاه pg، شامل 6 قطعه است که رفتار قیر (رئولوژی) را مورد ارزیابی قرار داده و  علاوه بر تعیین رفتار واقعی قیر در دماها و شرایط مختلف، امکان تشخیص قیرهای استاندارد از قیرهای تقلبی نیز به راحتی امکان‌پذیر می باشد.


پروانه حسینی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
اندازه فونت